Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Akyaka

Palmiss Apart Otel

Akyaka denildiğinde de, bize ilk çağrışımı yaptıran yer, ahşap mimari tarzındaki Nail Çakırhan’ın öncülüğünde yerleşerek yaygınlaşan ve begonvillerle ayrı bir görünüme kavuşan Akyaka Evleri, zengin bir tarihi kültürün kalıntılarına sahip İdyma Antik kenti, sahile çağdaş bir görünüm kazandırılan palmiyeleri ve düzenlemeleriyle halk plajı ve sosyal tesisleri, akvaryum niteliğindeki berrak suları ve içinde yüzen ördekleri kazlarıyla, sazlıklarında uçuşan rengarenk kelebekleri ünlü azmakları, azmaklar kenarındaki uğrayanının bir daha unutamadığı balık lokantaları, insana huzur veren cennet kıyıları ve yeşil ile mavinin kucak kucağa olduğu ormaniçi dinlenme tesislerinin bulunduğu, turistik yerleşim birimi Akyaka akla gelir.

Muğla-Marmaris yolunun 15. km’sinde başlayan Sakar Geçidi’nden ovaya doğru kıvrılarak inen 7 km’lik yol sizi Akyaka’ya ulaştırır. Virajlı yol ovaya inerken Akyaka’ya ayrılır. Sağa dönüp çamlar arasından Akyaka’ya giriyorsunuz. Bu sapağı geçerseniz, Marmaris-Muğla kavşağından sola dönün. Bu yolun bitiminde sola dönüp Azmak denilen pırıl pırıl dereyi izleyin. Akyaka’nın özel mimarisi hemen dikkatinizi çekecektir. Akyaka şehir merkezi içine girip orman alanına doğru ilerlerken sola dönerseniz Mavi Bayraklı Akyaka plaja çıkarsınız. Azmak derenin denizle buluştuğu noktadır burası. Şehir merkezinin hemen yanı başında başlar yemyeşil çam ormanı. Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen kamp, piknik alanı ve lokantalar var. Denize ormanın gizlediği küçük kumsallı koylardan girmek için daha ötelere gitmek gerekiyor. Akyaka’dan tekne kiralayarak ya da yürüyerek bu koylara ulaşabilirsiniz. Akyaka konumu ve coğrafyasının getirdiği avantajla meraklılarına bir çok doğa sporunu sunmaktadır. Her mevsim Akyaka'da yapılabilecek sayısız  aktiviteler mevcut.

Nail Çakırhan Evleri

 Muhteşem çam ormanları, körfezin dantel gibi işlenmiş koylarının yanında ülkenin en görkemli yerleşim alanı Akyaka’da bulunuyor. Ağahan mimarlık ödülü sahibi Nail Çakırhan’ın Ula Mimarisi tarzında oluşturduğu Akyaka Evleri ahşap mimarisi ve el işçiliği ile görülmeye değer.

Azmak Turu

Akyaka, Akçapınar Kadın Azmakları şiirsel güzellikte su altı florasıyla sizi büyüleyerek, denize karışırken yaz aylarında on dört derecede olan soğuk suları ile etrafına doğal bir klima ortamı yaratıyor. Azmakta yapılacak tekne turu ile doğal bir akvaryumda gezer gibi su altındaki muhteşem bitki örtüsünü, su yılanlarını, kaplumbağaları, su samurlarını ve Azmağın müdavimi ördekleri seyredebilirsiniz.

Balık Avı

Ülkenin en temiz denizine sahip olan Gökova körfezi, içinde binlerce balık türünü barındırıyor. Günlük olarak balıkçı tekneleriyle balık avına çıkabilirsiniz. Gökova Körfezi'nin mavi suları sabahın erken saatlerinde "rastgele" diyen balıkçıların sesleriyle yankılanır.Körfezin bereketli sularından yüzyıllardır nasibini alan balıkçılar, sizi günün erken saatlerinde başlayan mistik bir yolculuğa çıkarır.

Günlük gezi tekneleri

Mavi ve yeşilin buluşma noktası Akyaka’da günlük olarak düzenlenen tekne turları görülmeye değer. Akyaka merkezden başlayan bu rüya gibi yolculuk, İncekum, Cleopatra’nın ünlü plajının bulunduğu Sedir Adası ve diğer adalar geçmişe yapılmış bir yolculuk gibi. Akbük, İncekum ve Çınar plajlarında küçük konaklamaları ile tekne turu fantastik bir hale dönüşüyor. Günübirlik teknelerin ve Mavi Yolculuk yapanların olmazsa olmaz durağı ise Sedir Adası. Gökova Körfezi’nin de kesinlikle bir numarası. Adanın Kleopatra Plajı ziyaretçi akınına uğruyor. Kendine özgü kumlardan oluşan plaja havlu sermek ve kum almak yasak. Eski adı Kedria olan adaya ilk yerleşenler Dorlar. Sonrasında Grek, Pers, Helen, Roma ve Bizans dönemlerinde de burada yaşayanlar olmuş. Kentin o dönemlerdeki zenginliğini görmek içinse adada kısa bir yürüyüş yapmak yeterli. Dor düzeninde yapılmış Apollon Tapınağı ve tiyatrosundan geriye kalanlar Sedir Adası’nın geçmiş yaşamından izler görmek ve o günleri hayal etmek için en uygun mekanlar.

Balık Restaurantları

Azmak kenarında bulunan ve dünyaca ünlü balık restaurantlara mutlaka uğrayın. Doğal bir klima durumunda olan Azmağın serin suları üzerine kurulmuş balık restaurantlarında günlük olarak körfezden çıkan Lagos, Kefal, Çipura Kalamar ve midye tavanın keyfine varın.

Idyma Antik Kenti

Gökova körfezinin kuzey-doğu köşesinde, sırtını Sakar tepesine güvenle yaslayan Akyaka beldesi, yaklaşık iki bin beş yüz yıllık bir geçmişi olan Antik İdyma kentine ev sahipliği yapıyor. Günümüzde İdyma kentine ait kalıntılar Gökova köyünden Kıran dağı eteklerine kadar uzanıyor. Gökova köyünün hemen kuzeyinde yükselen tepe üzerinde İ.Ö. 4. ve 3. yüzyıllara tarihli kentin akropolisine ait kalıntılar bulunuyor. Aynı tepenin doğu tarafında ise nekropolis (mezarlık) yer almakta. Tepe boyunca uzanan kayaların oyulması ile elde edilmiş mezarlar ölümden sonraki yaşamlarını sürdürmeleri için adeta bir ev gibi inşa edilmiş. Kaya mezarlarından en iyi korunmuş örneği Akyaka-Gökova köyü arasında, İnişdibi olarak adlandırılan mevkide. Aynı yol üzerinde Azmak kenarındaki alçak tepe üzerinde Bizans kalesi bulunuyor. Bu bölge tarih boyunca doğal kaynakları, iklimi, coğrafyası ve elverişli yaşam koşulları ile insanoğluna kucak açmış, onlara yaşama olanağı sunmuş. Akyaka anıt mezarları görülmeye değer yerler arasında.

Kitesurf - Uçurtma sörfü

 3 km'lik sığ ve kumluk sahili, 6 ay boyunca batıdan sahile doğru esen 3-6 bfr sabit rüzgarı ile Akyaka bu sporda dünya standartlarında koşullar sunuyor. Akyaka'da bulunan Rüzgar kitesurf okulu bu sporu öğrenmek ya da böylesine uygun koşulların keyfine varmak isteyenlere tüm imkanları sunuyor.

Windsurf - Rüzgar sörfü

Koyun tüm motorlu su sporlarına kapalı olması sörfçüler için güvenli bir mekan sağlıyor. Mayıstan Kasıma kadar her seviyedeki sörfçünün keyif alacağı hava mevcut. Yeni başlayanlar için koyun kapalı kısmı çok güvenli. Okulun uzmanlık alanı ise küçüklere eğitim. 6 yaşından itibaren rüzgar sörfüne başlayabilirsiniz.

Seakayak - Deniz kanosu

Akyaka'nın azmaklarında ya da Gökova'nın tarih dolu turkuaz kıyılarında bir gezintiye ne dersiniz. Berrak suyun hemen üstünde deniz kanoları ile yapılan geziler Akyaka'ya gelen her ziyaretçinin muhakkak katıldığı aktivitelerden biri. Günübirlik gezilerin dışında Bodrum-Datça-Akyaka üçgeninde farklı rotalarda 3-5-7 günlük turlar düzenlenmekte. Kışın bile Ege güneşinin sıcacık parlaklığında günübirlik geziler yapılmakta.

 Bisiklet

Gökova'nın köylerinde yokuşu olmayan rahat bir rota, Sakar'ın zirvesinden, Gökova'nın turkuaz sularına muhteşem manzara eşliğinde sportif bir iniş. Akyaka'da kalacağınız bir hafta boyunca her gün farklı bir rotaya pedal basabilirsiniz. Ayrıca Bodrum-Datça-Akyaka üçgeninde haftalık turlar düzenlenmekte.

Kaya tırmanışı

Özellikle Çınar Plajı'nın hemen üst tarafında yer alan kayalıklarda güzel manzaraya karşı açılmış farklı derecelerdeki 7 rota hem eğitime yeni başlayanlar hem de kendini geliştirmek isteyenler için çok uygun. Tüm malzemeler Gökova Rüzgar tarafından sağlanmakta. Akyaka'da yılın 12 ayı bu spor için uygun ortamı bulabilirsiniz.

Yamaç paraşütü

Sakar geçidinin sağında zirvede yer alan gözetleme kulesinin yanında yer alan pisti (950 mt) havalanmak için kullanabilirsiniz. Ekim, Kasım, Nisan, Mayıs rüzgarların en az olduğu ve termallerin keyif vereceği aylar. Yamaç paraşütü ile körfezin mavi sularına fantastik bir yolculuk yapabilirsiniz.  Avusturyalı ve Fransız yamaç paraşütçüleri her yıl birer hafta Akyaka'da kalıp Gökova'nın ve gökyüzünün keyfini çıkarıyorlar.

Yelken

Mayıs-Kasım ayları arasında esen sabit ve güçlü rüzgarların serinlettiği Akyaka'da yelken yapmak ayrıcalıklı bir keyif. Okulun çeşitli boylardaki lazerleri ile hem eğitim almak hem de günü birlik Gökova turlarına katılmak mümkün. Bir de şöyle düşünün, 3000 yıl önce yine burada yelkenlilerle İdyma'dan (Akyaka) çıkıp meşhur Kleopatra Plajı'na (Sedir Adası) gidiliyordu.

Yürüyüş

Akyaka sırtını Sakar'ın dik yamaçlarına yaslamış, eteklerini ise Gökova'nın verimli düzlüğüne yaymış. Birbirinden ilginç rotalarla yürüyüş sevenlerin bir haftasını dolu dolu geçirebileceği çeşitliliği sunan Akyaka'da en güzel mevsim Nisan ve Mayıs ayları.

Binicilik

Akyaka yakınındaki Padok Binicilik merkezi atları ve biniciliği sevenleri sunduğu imkanlarla cezbediyor. Açık ve kapalı maneji ve orman içi parkurları bu sporu sevenlerin tüm isteklerine cevap verebiliyor.

 

Rezervasyon 0 252 243 53 66